30 banków, w których znajdziecie darmowe zdjęcia

Rynek fotografii stockowej coraz prężniej otwiera się na klientów, którzy nie chcą sięgać do portfela. Mamy coraz więcej możliwości, jeśli chodzi o dostęp do sporej ilości zdjęć w dobrej jakości. Dzisiaj mam dla Was naprawdę smaczny kąsek, czyli 30 banków, w których znajdziecie darmowe zdjęcia!

Czy prowadzicie bloga, czy redagujecie wpisy w social mediach, czy to projektujecie kampanię reklamową – zdjęcia są tego nieodłączną częścią. Ile razy przeszukaliście internet poszukując zdjęć naprawdę dobrej jakości, które w dodatku byłyby niepłatne? Sama niejeden raz denerwowałam się, kiedy wpis był stworzony, a szukanie odpowiedniego zdjęcia zajmowało drugie tyle. Przez ostatnie dobrych kilka miesięcy tworzyłam na własny użytek listę stron, na których zawsze znajdę coś ciekawego. Dzisiaj chcę się z Wami nią podzielić :)

Człowiek to stworzenie, które najlepiej reaguje na efekty wizualne. To dlatego wpisy poprzeplatane zdjęciami czy statusy na facebooku z dodaną ciekawą grafiką cieszą się największym powodzeniem. Jednak nie wszyscy pamiętają, że zdjęcie znalezione po prostu w grafikach Google nie zawsze można wykorzystać. Mało osób wie o licencjach i ewentualnych konsekwencjach związanymi z bezprawnym użyciem fotografii.

Z czym to się w ogóle je? Najpopularniejszym obecnie modelem licencjonowania praw autorskich jest licencja Creative Commons. Dzielimy ją na dwie główne podkategorie: CC BY – czyli uznanie autora. Wykorzystując pracę na tej licencji w jakikolwiek sposób – kopiując, rozpowszechniając, czy nawet modyfikując – mamy obowiązek za każdym razem podać autora dzieła. Drugą podkategorią jest licencja CC0. W jej przypadku autor zrzeka się jakichkolwiek praw do swojego dzieła i możemy je wykorzystywać całkowicie swobodnie (również komercyjnie) bez obowiązku podawania autora. Udostępniając dzieło na licencji CC0 twórca traci absolutnie wszystkie prawa do dzieła.

Prawie wszystkie strony, jakie tutaj znajdziecie, udostępniają zdjęcia właśnie na licencji CC0. Niektóre wymagają rejestracji, ale spokojnie – nie zostaniecie zaspamieni, co najwyżej możecie dostać naprawdę ciekawe fotografie :) Przed Wami 30 banków, w których znajdziecie darmowe zdjęcia :)

 

Unsplash

darmowe zdjęcia

Death To The Stock

deathtothestock

Gratisography

gratisography

Picjumbo

picjumbo

Foodie’s Feed

Jay Mantri

jaymantri

Little Visuals

littlevisuals

SplitShire

splitshire

Magdeleine

magdeleine

Free Real Life Photos

free real

StockSnap

stocksnap

Kaboompics

kaboompics

Life Of Pix

lifeofpix

New Old Stock

newoldstock

Pixabay

pixabay

WeFuction

wefunction

Lock & Stock Photos

lockandstockphoto

Snapographic

snapographic

Snapwire Snaps

snapwiresnaps

Pickup Image

pickupimage

Moveast

moveast

Skuawk

Travelcoffebook

travelcoffeebook

Jeshoots

jeshoots

MMT

mmt

Skitterphoto

skitterphoto

Designerspics

designerspics

Cupcake

cupcake

Barn Images

Jest Rudo (niekomercyjnie)

jestrudo

 

Jak widzicie, stockowe zdjęcia nie muszą być słabe, a nawet te dobre nie muszą być płatne ;) To tyle ode mnie – jeśli znacie jakieś inne super strony, koniecznie podrzućcie!

Zobacz inne:

34 komentarze

  1. Żeby było zabawniej, to teraz ja z tego skorzystałem, więc zostawiam ci podziękowania ;)

    No i wiem jak miło jest się dowiedzieć, że wiekowy twór dalej się przydaje ludziom :D

  2. Dzięki, dzięki, dzięki!
    Zrozumiałam, że w rozwijaniu bloga ogranicza mnie to, że chcę robić wszystko. Postanowiłam odpuścić samodzielne fotografowanie zupełnie i korzystać tylko z banków – zajmuję się inną branżą i po prostu nie mam czasu na bycie dobrą we wszystkim

  3. Używam Death To The Stock (bardzo ciekawa nazwa i inicjatywa) i Picjumbo – bardzo ciekawa alternatywa dla płatnych stocków. Moim zdaniem zdjęcia ciekawsze niż np. na iStockPhoto ale nie zawsze klient jest ‚lotny’ dzięki wielkie za resztę zestawienia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *